Boże Ciało

Czy i ewentualnie jak świętuje się Boże Ciało na misjach w Botswanie. Niby takie oczywiste, a jednak ciągle ktoś o to pyta. Z radością odpowiadam…
Procesja Eucharystyczna, Tlhatlogong Catholic Mission, Selebi Phikwe, Botswana

Czy w Botswanie świętuje się Boże Ciało? Pewnie że tak! Oczywiście wygląda to nieco inaczej niż w Polsce. Najczęściej nie ma procesji. Nie ma wielkich obchodów. Sama uroczystość przeniesiona jest na niedzielę.

Niemniej jednak pamiętajmy, że Kościół jest katolicki, czyli powszechny. Oznacza to, że każde istotne święto, czy uroczystość ogólnokościelna jest w kalendarzu liturgicznym każdej diecezji świata. Także w tak młodych Kościołach jak Kościół w Botswanie.

Osobiście doświadczyłem procesji Bożego Ciała w Afryce jeden jedyny raz. Było to niedługo po moim przylocie do kraju w parafii katedralnej we Francistown. Na mojej obecnej misji w Selebi-Phikwe, gdzie posługę piąty rok, tylko raz udało się zorganizować procesję z Najświętszym Sakramentem. Dla ludzi to była prawdziwa nowość. Najstarsi parafianie zgodnie mówili, że była to pierwsza tego typu procesja Eucharystyczna jaką pamiętają. Poprzedziło ją wiele spotkań z całą wspólnotą i z poszczególnymi grupami. Procesja odbyła się z racji odpustu parafialnego.

Idąc za ciosem zaproponowałem kolejną procesje i to właśnie na Boże Ciało. Niestety z różnych przyczyn procesja nie doszła do skutku. Podobnie zresztą stało się z procesją w dzień odpustu w kolejnym roku. Potem przyszedł początek 2020 roku i zamknęli nam kościoły…

Więc: TAK, świętujemy Boże Ciało jak przystało na katolików, ale w nielicznym Kościele w Botswanie daleko nam do masowych obchodów znanych z polskich ulic.

ks. Mateusz

Ps. Zdjęcia pochodzą z jedynej jak dotąd procesji Eucharystycznej w mojej misji, która miała miejsce 13 maja 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.